چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری نشست تخصصی "زمینه تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی و دانشگاهی ایران و رومانی"

 

گزارش برگزاری نشست تخصصی "زمینه تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی و دانشگاهی ایران و رومانی"

 

دومین دور از سلسله نشست‌های گفتگوهای فرهنگی ایران و بالکان با عنوان "زمینه تاریخی و چشم انداز روابط فرهنگی و دانشگاهی ایران و رومانی"روز چهارشنبه 4 /2/98 در سالن دکتر شکوئی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. سخنرانان اصلی این نشست آقایان دکتر کنستانتین باربولسکو، رئیس دانشکده علوم انسانی و مدیر گروه تاریخ دانشگاه پیتشی و دکتر میهای چرناتسکو، ایران‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پیتشی رومانی بودند.

در ابتدای جلسه آقای دکتر مرشدلو، مسئول دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی ایران و بالکان، ضمن خوشامدگویی و توضیحاتی مختصر درباره این برنامه و نیز معرفی علمی سخنرانان؛ از اولین سخنران برای ایراد سخنرانی دعوت به عمل آوردند.

دکتر کنستانتین باربولسکو، با ابراز خرسندی از سفر به ایران و دیدار از بناهای تاریخی شهرهای شیراز و شوش و شوشتر سخنرانی خود را با معرفی مختصری از دانشگاه پیتشی آغاز نمود. وی سابقه تدریس در دانشگاه این شهر را از 100 سال پیش دانست و اضافه کرد که در سال 1962دانشکده علوم انسانی دانشگاه پیتشی به طور رسمی تاسیس شد. وی افزود: هم اکنون در این دانشگاه بیش از 60 کلاس در دوره لیسانس، 50 کلاس فوق‌لیسانس و 8 کلاس دکتری با حدود 10 هزار دانشجو در سه مقطع وجود دارد که در رشته‌های مختلف به تحصیل مشغولند. باربولسکو، ادامه داد: در دانشکده تاریخ نشریاتی علمی به چاپ می‌رسد که برخی از آنها دارای رتبه بین‌المللی می‌باشند. گروه تاریخ دانشگاه پیتشیبا 15 استاد تاریخ به برگزاری کنفرانس و انجام پژوهش پرداخته و نیز با مهم ترین انجمن های فرهنگی رومانی در ارتباط است. همچنین این دانشگاه با 20 کشور اروپایی، آسیایی و آفریقایی به تبادل استاد و دانشجو می‌پردازد. پس از این توضیحات، سخنران به معرفی بالکان از قدیم تاکنون پرداخت و ضمن بیان تاریخچه‌ای از این منطقه، طی نمایش اسلایدهایی از ظروف کشف شده از زیر خاک که هنر رومانی را نشان می‌دهند به نزدیکی ظاهر برخی از این دست‌سازه‌ها با ظروف خاورمیانه و ایران اشاره کرد که برگرفته از فرهنگ کوکوتن بوده و در بسیاری از شهرهای کوچک ریشه داشته است و امروزه نیز اکثر رومانی با این فرهنگ در ارتباطند. سخنران؛ پس از این بخش با توضیحاتی درباره هجوم‌های مکرر دولت روم و فراز و نشیب‌های تاریخی این کشور به سلطه عثمانی طی 500 سال بر رومانی و نیز حملات روسیه و تسخیر زمین‌های زیادی در جنگ جهانی دوم به این کشور پرداخت و گفت: مرزهای رومانی کنونی همان مرزهای تعیین شده بعد از جنگ جهانی دوم می‌باشد.

سخنران بعدی، دکتر میهای چرناتسکو، از دانش‌آموختگان دانشگاه تربیت مدرس بود که حدود 10 سال در ایران زندگی می‌کرده و یکی از افراد تاثیرگذار در برنامه‌های فرهنگی بین ایران و رومانی است. چرناتسکو سخنرانی خود را با موضوع "تاریخ مسلمانان از قرن سیزدهم تاکنون"آغاز نمود. وی گفت: منطقه مسلمان‌نشین رومانی در کنار دریای سیاه واقع شده است. از این رو، مسلمانانی از میان تاتارها از شمال و مغول‌ها از جنوب ، به این منطقه آمده‌اند. مردم مسلمان این منطقه حنفی بوده و 4 خلیفه اول را با احترام یاد می‌کنند. آنها برای شیعیان احترام خاصی قائلند و مساجد موجود در این منطقه نشانگر این موضوع است. مسجد مستان آقا یکی از معروف‌ترین مساجد رومانی است که درشهر ماچین واقع شده است. سخنران ادامه داد: به دلیل سلطه عثمانی بر رومانی تعداد مسلمانان در این کشور زیاد بود، ولی با عقب‌نشینی عثمانی از این کشور رفته رفته از تعداد مسلمانان کاسته شد و بر تعداد رومان‌ها افزوده گردید. در سال 1960مسجد شهر بخارست ساخته شد. سخنران افزود: جنگ جهانی اول برای رومانی بسیار سخت بود. از هر سه سرباز اعزامی به جنگ یکی کشته، یک تن معلول و تنها یک سرباز به خانه بازمی‌گشت. پس از جنگ جهانی دوم با روی کار آمدن دولت کمونیستی روسی و سپس دولت کمونیستی رومانی  به مسائل دینی بی‌توجهی شد، حوزه علمیه مجیدیه تعطیل گردید و تدریس تنها به زبان رومانیایی مجاز اعلام شد.

 

فروپاشی کمونیست  در سال 1989و انقلاب رومانی موجب توجه به ادیان مختلف، فعالیت‌های دینی و فرهنگی، تشکیل حزب‌های سیاسی، و تعمیر و ساخت مساجد جدید شد. ترکیه از چندی پیش احیای مساجد قدیمی و یا ساخت مساجد جدید را در دست گرفته و مساجد جدید همگی با مناره‌های بسیار بلند ساخته می‌شوند که فرم ساخت و معماری ترکیه را نشان می‌دهد. سخنران ادامه داد: با آنکه اکثر مردم رومانی ارتدکس می‌باشند، ولی ارتباط خوبی با مسلمانان دارند. در حال حاضر به جز دولت ترکیه، عربستان سعودی و شخصی متمول از فلسطین نیز به ساخت مسجد می‌پردازند واین امر موجب سردرگمی مردم شده است. به دلیل نفوذ ترک‌ها در رومانی حتی مهدکودک‌ها نیز به دو زبان ترکی و رومانیایی تشکیل می‌شود؛ اما دولت مشکلی با این برنامه ندارد. مسلمانان در مسجد دارای نماینده می‌باشند. امروزه یکی از مشکلات مهم موضوع هزینه می‌باشد. دولت ترکیه بدین منظور بورسیه نیمی از محصلان دبیرستان علمیه مجیدیه را به عهده گرفته و ترتیبی اتخاذ نموده تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به ترکیه بروند.

سخنران در پایان، رومانی را کشوری دانست که دانشجویان زیادی دارد که همگی اهل پژوهش و پیشرفت می‌باشند و اتحادیه اروپا نیز در این مسیر از آنها حمایت می‌کند.

پس از ایراد سخنرانی هر دو استاد، آقای معظمی از جایگاه ایران در رومانی جویا شدند که دکتر باربولسکو، در پاسخ گفت: ایران در رومانی به دو شکل تعریف می‌شود. یکی بعد پتانسیل قوی اقتصادی و دیگری ناامنی سیاسی. لازم به ذکر است که رسانه‌ها نقش اساسی و مهمی در انتقال اطلاعات به مردم دارند و از آنجاییکه رسانه‌ها در رومانی راست‌گرا می‌باشند از این رو، اطلاعات خود را از رسانه‌های غربی دریافت می‌کنند. نکته مهم آن است که دولت از ما می‌خواهد که با ایران ارتباطات خود را حفظ کنیم ولی این رویکرد در خصوص کشورهایی چون عراق و افغانستان صدق نمی‌کند.

پس از اتمام این بخش، سخنرانان همراه با مسئولین گروه تاریخ و نمایندگان سازمان فرهنگ و ارتباطات در دفتر رئیس دانشکده علوم انسانی، آقای دکتر غلامحسین‌زاده، حضور یافتند و خانم دکتر جان‌احمدی، معاون اداری و مالی دانشکده علوم انسانی، به  ارائه گزارشی  از روند جلسه پرداختند.

در پایان آقای دکتر غلامحسین‌زاده ضمن اظهار خشنودی از اینکه یکی از دانشجویان آن دانشگاه به عنوان سفیر فرهنگی در رومانی به فعالیت مشغولند، تمایل خود را به تبادل استاد و دانشجو بین دو کشور ، به ویژه بورسیه دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه تربیت مدرس در یکی از دانشگاه‌های رومانی به تدریس در یکی از رشته‌های ایران‌شناسی،زبان فارسی، اسلام شناسی بپردازند؛ اعلام نمودند.


١٢:٢٢ - 1398/03/13    /    شماره : ٧٣١١٦٧    /    تعداد نمایش : ١٤٩٩خروج
Islamic Culture and Relations Organization

Read More

The Office of the Supreme Leader,

Read More

Iranian Cultural Heritage,

Read More

farabi cinema foundation

Read More