چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاري همايش بين المللي «گفتگوهاي فرهنگي ايران و آسياي مركزي»

 

گزارش برگزاريِ همايشِ بين الملليِ« گفتگوهاي فرهنگي ايران و آسياي مركزي » 

همايش بين المللي «گفتگوهاي فرهنگي ايران و آسياي مركزي» صبح روز دوشنبه 25 ارديبهشت ماه 96 در محل سالن كنفرانس دانشگاه روابط بين الملل و زبان هاي جهان «آبلاي خان» و با حضور اساتيد برجسته اي از كشورهاي ايران، قزاقستان، تاجيكستان، ازبكستان، قرقيزستان، روسيه و كانادا برگزار شد.

در اين همايش كه با حضور آقاي ارشدي، سركنسول محترم ج.ا.ايران در آلماتي، خانم سليمه قونانبايوا رئيس دانشگاه آبلاي خان، دكتر قهرمان سليماني، معاون پژوهش و آموزش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دكتر اصغر دادبه استاد برجستة زبان و ادبيات فارسي، دكتر سيدمهدي نوريان استاد برجستة زبان و ادبيات فارسي از اصفهان، دكتر صفرعبدالله ايرانشناس تاجيك مقيم قزاقستان، ريچارد فولتز ايرانشناس كانادايي، عبدالنبي ستارزاده آكادميسين تاجيك از تاجيكستان، رستم شكوراف آكادميسين تاجيك مقيم روسيه، كولِسنيكوف آكادميسين و ايرانشناس روس مقيم سنت پترزبورگ، خانم مرويرت ابوسعيدوا مورخ قزاق، دكتر علي محمدي استاد برجستة زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه همدان، دكتر محمدرضا موحدي عضو هيئت علمي پژوهشگاه علوم انساني، دكتر محسن حيدرنيا عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر اسرافيل نيا از تاجيكستان، دكتر جعفر محمد خال مومن اف از ازبكستان، خانم دكتر نرگس شاه علييوا از ازبكستان، دكتر حسن قريبي رئيس پژوهشگاه فرهنگ فارسي–تاجيكي و نمايندة بنياد سعدي در تاجيكستان، سياوش جنيدي شاعر تاجيك مقيم قرقيزستان، مسعود شيخ زين الدين رايزن فرهنگي ج.ا.ايران در آستانه، سيدجواد جلالي كياسري وابستة فرهنگي ج.ا.ايران در آلماتي و جمع كثيري از دانشجويان مقاطع فوق ليسانس و دكتراي دانشگاه روابط بين الملل برگزار شد، ابتداء آقاي ارشدي به ايراد سخن پرداخت.

وي به ضرورت پرداختن به موضوعات و محورهاي مشترك در روابط تاريخي و فرهنگي ايران و قزاقستان اشاره و اظهار داشت: با توجه به خشونت هايي كه اكنون جهان اسلام با آن مواجه است، هيچ رويكردي شايسته تر از  امر گفتگو، خصوصا در زمينة مسائل فرهنگي وجود ندارد.

سپس رئيس دانشگاه، طي سخناني از برگزاري اين نشست بين المللي در دانشگاه آبلاي خان ابراز خشنودي و رضايت نموده و اظهار داشت: سوابق و پيشينة روابط دوستي و همگرايي ميان ايران و قزاقستان ما را به ادامة اين راه فراخوانده و افق روشني را براي ما ترسيم مي نمايد. اين نشست، بويژه براي همة آناني كه دغدغة پيشبرد امر گفتگوي فرهنگي را دارند، بسيار راهگشاست.

در ادامه، دكتر قهرمان سليماني معاون پژوهش و آموزش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ضمن سپاس از برپايي چنين همايش مهم و ارزشمند با حضور چهره هاي موجه و خوشنام علمي و بين المللي، به معرفي گفتمان و طرح گفتگوهاي فرهنگي ميان ايران و جهان پرداخت و اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تاكنون موفق به برپايي چند همايش گفتگوهاي فرهنگيِ منطقه اي ميان "ايران و جهان عرب"، "ايران و شرق آسيا"و "ايران و اروپا" شده است.

 وي در ادامه افزود: وجود تهدیدها و دغدغه­های مشترک که منطقه ما را تهدید می­کند، ایجاب می­کند که برای مقابله با دو بلیة افراط­گرایی و تروریسم که گریبانگیر منطقه است، با یکدیگر بیشتر همکاری کنیم. یکی از کانون­های بزرگ افراط­گرایی و تروریسم، منطقة آسياي ميانه است. تروریسم و خشونت مرز نمی­شناسد. تلاش برای حل این دشواری در محدودة مرزهای ملی کشورها به هیچ وجه نتیجه بخش نیست، زیرا قبل از اینکه ماهیتی نظامی و سیاسی داشته باشد، ذاتی فرهنگی دارد و راه مقابله با آن هم از معبر فرهنگ می­گذرد. فرهنگ می­تواند و باید محور همکاری­های مشترک برای حل مسائل مشترک باشد. برای حصول به این نتیجه باید با هم گفت و گوی فرهنگی داشته باشیم.

پس از آن، شخصيت هاي علمي از جمله "ريچارد فولتز"به ايراد سخن پرداخت. وي با اشاره به اينكه در جهان، تمدن هاي بسياري از جمله روم و ايران ظهور كرده اند، اظهار داشت: همچنانكه امپراتوري روم توسط گوت هاي آلماني به تصرف درآمد و رو به زوال رفت، اما فرهنگ و تمدن آن توسط گوت ها پذيرفته و زندگي رومي در جامعة آنها گسترش و ادامه يافت، تمدن ايراني نيز از سوي كساني مانند تركان و مغولان كه مورد هجوم قرار گرفته بود، توسط خود آنها به فرهنگ غالب تبديل گرديد و خود، مبلغ آن شدند. به گونه اي كه زبان درباري و ديواني دولت هاي ترك اين منطقه به فارسي تبديل شد و در اين راستا، گوركانيان در هند و نيز تيموريان در ايران را شاهد مثال آورد.

همچنين دكتر دادبه استاد بزرگ ادبيات و زبان فارسي در خصوص نقش حافظ در پيوند تمدن ها اظهار داشت: هيچ شاعري به ميزان حافظ ضرورت تداوم عشق و دوستي و صلح و مهر را در مناسبات جوامع بيان نكرده است.

بخش افتتاحية اين كنفرانس با سخنراني هاي استاد مهدي نوريان، عبدالنبي ستارزاده، كالسنيكوف، رستم شكوراف و خانم ابوسعيدوا پايان يافت.

ادامة اين همايش، بعد از ظهر همان روز در محل سالن اجتماعات دانشكدة شرق شناسي در قالب گفتگوهاي اختصاصي به منظور رهيافت هاي جديد در عرصة گفتگوهاي فرهنگي ايران و آسياي مركزي صورت گرفت.


١١:٤٥ - 1398/03/18    /    شماره : ٧٣١٣٥٧    /    تعداد نمایش : ١٢٦٤خروج
Islamic Culture and Relations Organization

Read More

The Office of the Supreme Leader,

Read More

Iranian Cultural Heritage,

Read More

farabi cinema foundation

Read More